خانه / اخبار / اخبار شرکت اپل و حواشی آن / در صورتی که اپل مجبور شود محصولات خود را در آمریکا تولید کند قیمت محصولات اپل چقدر بالا خواهد رفت؟

در صورتی که اپل مجبور شود محصولات خود را در آمریکا تولید کند قیمت محصولات اپل چقدر بالا خواهد رفت؟

یکی از وعده‌ها و سیاست‌های اقتصادی اصلی رئیس‌جمهور منتخب آمریکا -دونالد ترامپ- این است که میزان مالیات از صنایع و شرکت‌های آمریکایی را کم کند، تا به این ترتیب آن دسته از آنها را مراحل تولید را خارج از خاک اصلی امریکا انجام می‌دهند، تشویق به انتقال کارخانه‌هایشان به داخل آمریکا کند و سرانجام نرخ اشتغال را بالا ببرد.
یکی از مثال‌های این موضوع شرکت اپل است. اگر تیم کوک قبول کند که علاوه بر طراحی، تولید محصولات هم در خاک آمریکا صورت بگیرد، در این صورت قیمت آنها برای مشتری انتهایی، چقدر درخواهد آمد؟
ترامپ حتی به صورت خاص هم از شرکت اپل نام برده است و مثلا در سخنرانی خود در دانشگاه لایبرتی ویرجینیا، در مورد انتقال کارخانه‌های تولید اپل به آمریکا صحبت کرده است.
اما مطابق بررسی اولیه که توسط فاکسکان -همان کارخانه تولید محصولات اپل در چین- صورت گرفته، چنین کاری ممکن است هزینه تولید را بیش از دو برابر کند.
در حال حاضر هزینه تولید یک آی‌فون تقریبا ۲۲۰ دلار است. اما اگر قرار باشد همه قطعات به آمریکا برده و مونتاژ شوند،‌ هزینه تولید ۶۰۰ دلار می‌شود.
حالا اگر اپل بخواهد همین حاشیه سود فعالی را (به صورت درصدی) اعمال کند، قیمت آی‌فون ۲ هزار دلار می‌شود و اگر بخواهد به صورت غیردرصدی هم جاشیه سود را داشته باشد، باز هم ۲۰۰- ۳۰۰ دلار به قیمت هر آی‌فون افزوده می‌شود!

نیروی انسانی مورد نیاز!
در حال حاضر مجموع نیروی انسانی بزرگ‌ترین شرکت‌ها و کارخانه‌های آمریکایی مثل جنرال الکتریک و فورد و جنرال موتورز، روی هم، ۲۰ درصد نسبت به ۴ کارخانه بزرگ فاکسان کمتر است!
اصلا الان کدام شهر آمریکا توانایی میزبانی ۶۰ هزار کارگر را دارد. پس مشکلی که مطرح می‌شود تأمین این تعداد نیروی انسانی با حقوق بالاتر و حقوق شهروندی آمریکایی و نیز تأمین زیرساخت لازم برای چنین کارخانه بزرگ و این تعداد کارگر است. چنین زیرساختی در حال حاضر اصلا وجود ندارد و باید از صفر ساخته شود.

یک تجربه از استیو !
برای فهم اینکه چقدر نیروی کار چینی و آمریکایی با هم فرق می‌کنند، به این داستان واقعی بسنده می‌کنیم.
در سال ۲۰۰۷، استیو جابز از جنس صفحه نمایش آی‌فون اوریجینال راضی نبود و در فاصله کمی تا رونمایی تصمیم گرفت که پنل را شیشه‌ای کند. منابع آمریکایی گفتند که در مهلت مقرر، تعویض پنل‌ها کاملا غیرممکن است. اما وقتی جابز موضوع را با یک کارخانه چینی مطرح کرد، آنها حتی قبل از بسته شدن قرارداد، یک خوابگاه برای کارکنان درست کردند و به محض بسته شدن قرار داد، آنها ۸ هزار کارگر را از خواب بیدار کردند. به آنها چای و بیسکوییت دادند و وادارشان کردند که کار را شروع کنند. نتیجه این شد که آنها هر روز ۱۰ هزار آی‌فون را مجهز به پنل شیشه‌ای کردند!
در نتیجه :حتی اگر اپل قبول کند که به دنبال تولید محصولات‌ در آمریکا باشد، چنین تحولی در آینده نزدیک رخ نخواهد داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *